Kategóriák

paypal

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Óvja környezetét, kérjen újrahasznosított csomagolást!

Művész adatlap

Művész neve: Fejér Csaba
Születési idő: 1936
Születési hely: Karcag
Alkotásainak száma: 1  db

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. 1954-1959 között a budapesti Iparművészeti Főiskolán Rákosi Zoltán és Z. Gács György voltak a mesterei. Hódmezővásárhelyen élt és alkotott. Több európai országban járt tanulmányúton. Ez idáig mintegy 20 kisebb-nagyobb önálló tárlata volt. 1960-tól rendszeres résztvevője az országos tárlatoknak - köztük az alföldi rendezvényeknek, illetve a hatvani Táj- és Portrébiennáléknak -, valamint a magyar művészet külföldi bemutatóinak. Szerepelt a vásárhelyi iskola budapesti retroszpektív kiállításain. Fejér Cs. a Vásárhelyi Őszi Tárlatok egyik legrangosabb és rendszeres kiállítója. Díjak: Derkovits-ösztöndíj; 1963-ban a FKS-díj; Tornyai-plakett; Koszta-emlékérem; a római Magyar Akadémia ösztöndíja; a VII. Szegedi Nyári Tárlaton Szeged város díja; a Csongrád megyei Tanács alkotói díja; a Hatvani Tájképbiennále közönségdíja. Az alföldi realisták örökségét etikai alapon felújító vásárhelyi iskola második nemzedékének kiváló képviselője. Az alföldi művészet realista hagyományai lírai-szürrealisztikus vonásokkal telítődnek képein. Az alföldi iskola hagyomány köréből kiinduló, műves érzékenységű festő, alkotásaiból nyugalom, harmónia, türelmes szépségkeresés szól hozzánk. Mindezt két szín, a szürke és a barna sokhangú regiszterén, lebilincselő mívességgel, a gesztusfestészet eszközbeli eredményeinek egyéni asszimilálásával adja elő. Alkotásait őrzi a Magyar Nemzeti Galéria, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum és a hódmezővásárhelyi Tornyai Múzeum. (MÉ, M.Gy.: Műv. 1970/5, Tasnádi Attila adatközlése nyomán)

Magyar festők és grafikusok adattára

1959-ben diplomázott az Iparművészeti Főiskola díszítőfestő szakán, mesterei Z. Gács György és Rákosi Zoltán voltak. Tanulmányúton Ausztriában, Olaszországban és Bulgáriában járt. 1966 óta Hódmezővásárhelyen, 1968-ban Bécsben, 1972-ben a Műcsarnokban és Szegeden, 1973-ban Wiesbadenben, 1974-ben Pécsett, 1975-ben Szófiában, 1976-ban Budapesten a Csók Galériában rendezett önálló kiállítást. A Vásárhelyi Őszi Tárlatok egyik legrangosabb és rendszeres kiállítója. 1962-1965-ben Derkovits-ösztöndíjat kapott. 1966-ban elnyerte a Tornyai-plakettet, 1968-ban a Koszta-érmet, 1971-ben Szeged város művészeti díját. Az alföldi iskola hagyományköréből kiinduló, műves érzékenységű festő, képeiből nyugalom, harmónia, türelmes szépségkeresés szól hozzánk. Az alföldi festészet realista hagyományai lírai-szürrealisztikus vonásokkal telítődnek képein. Részletgazdagon bontja ki az alföldi táj szépségeit, fedezi föl a hétköznapi tárgyak varázsát. Összefoglal, a lényegre tör. - Irod.: P. Sz. T.: Művész életrajzok. - MK

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. A budapesti Iparművészeti Főiskolán Z. Gács György és Rákosi Zoltán voltak a mesterei. Számos európai országban járt tanulmányúton. Hazai és külhoni tárlatokon szerepelt (Műcsarnok, Csók Galéria, Szeged, Hódmezővásárhely, Pécs, Bécs, Wiesbaden, Szófia). A Vásárhelyi Őszi Tárlatok egyik legrangosabb és rendszeres kiállítója. 1962-65 között Derkovits-ösztöndíjban részesítették, 1963-ban a Fiatalok Stúdiójának tárlatán nyert díjat. 1966-ban Tornyai-plakettet, 1968-ban Koszta emlékérmet kapott. Az alföldi festészet realista hagyományai lírai-szürrealisztikus vonásokkal telítődnek képein. Az alföldi iskola hagyomány köréből kiinduló, műves érzékenységű festő, képeiből nyugalom, harmónia, türelmes szépségkeresés szól hozzánk. (Mé, M.GY.: Műv.-1970/5)

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1959-ben kapott díszítőfestő-diplomát az Iparművészeti Főiskolán, mesterei Z. Gács György és Rákosi Zoltán voltak. Tanulmányúton Ausztriában, Bulgáriában és Olaszországban járt. 1966 óta Hódmezővásárhelyen dolgozik. 1967-ben itt, 1968-ban Bécsben, 1972-ben a Műcsarnokban és Szegeden, 1973ben Wiesbadenben, 1974-ben Pécsett, 1975-ben Szófiában, 1976-ban a Csók Galériában, 1978-ban Veszprémben, 1980-ban a Csontváry Teremben, 1982-ben Sopronban jelentkezett nagyobb anyaggal. 1962-1965-ben Derkovits-ösztöndíjat, 1966-ban Tornyai-plakettet, 1968-ban Koszta-érmet kapott; 1971-ben elnyerte Szeged város művészeti díját. - Az alföldi iskola hagyományköréből kiinduló, műves érzékenységű festő; képeiből nyugalom, harmónia, türelmes szépségkeresés és találás szól hozzánk. Részletgazdagon bontja ki az alföldi táj humanisztikus szépségeit, fedezi fel a hétköznapi tárgyak varázsát. Izgalmasan érdekes csendéletfestő és lényegretörő portréista.