További információért, kérjük, hívja a +(3630)1999-441 telefonszámot.
A kép mérete keret nélkül: 27.5 x 35.5 cm
A Földkelte nevet kapta az a fénykép, melyet William Anders készített a Földről 1968-ban az Apollo–8 küldetés során. A Life magazin 100 fénykép, melyek megváltoztatták a világot című kiadványában a természetfotós Galen Rowell úgy nyilatkozott róla, hogy „minden idők legnagyobb hatású környezetvédelmi fényképe”.
A NASA a Földkelte nevet adta az AS8-14-2383-as számú képnek, melyet William Anders űrhajós készített a történelmi jelentőségű Apollo–8 küldetés során: az első alkalom mikor ember vezette űrhajó megkerülte a Holdat.
Mielőtt Anders megtalálta volna a megfelelő 70 mm-es színesfilmet, a küldetést vezető Frank Borman már készített egy fekete-fehér képet a Földet érintő terminátorról. A szárazföldek elhelyezkedése és a felhők mintázata ugyanaz, mint a színes Földkelte fényképen.
A fénykép 1968. december 24-én készült a Hold keringési pályájáról, egy Hasselblad kamerával. Az eseményt egy hangfelvétel is megörökítette, aminek a segítségével közvetlenül követhetőek az események. Idézet:
„ |
Borman: Istenem! Nézd csak azt a képet! Most jön fel a Föld. Hű, nem csinos? |
” |
A végtelen szerelmesei – Az Apollo-program televíziós minisorozat hivatkozva Andrew Chaikin által írt A Man on the Moon könyvre azt állította, hogy Borman mondta ki a „nincsen benne a tervben” megjegyzést. Mégis a hangfelvétel egyértelműen bizonyítja Anders hangját, továbbá mivel Borman volt a küldetésvezető parancsnok, így ha ő nem engedélyezte volna a fényképezést a menetrendre hivatkozva, ebben az esetben a színes fotó sohasem készülhetett volna el.
Ezen a ponton számos fénykép készült. A küldetés hangfelvétele megerősíti, hogy több fényképet készítettek Borman utasítására, Lovell és Anders lelkes egyetértésével. Anders készítette az első színes képet, utána Lovell aki megjegyzi a fotó beállítási értékeit (Záridő: 1/250s, Rekesz: f/11), ezután ismét Anders következett két másik képpel, különböző expozíciós beállításokkal.
Borman 1988-ban kiadott önéletrajzában megtalálható az általa készített fekete-fehér kép szinte teljes oldalt kitöltő másolata, az alábbi felirattal: „A fotográfia történelmének egyik leghíresebb képe – akkor készült miután elragadtam a gépet Bill Anders-től”. Borman volt a küldetésvezető parancsnok és könyvében megjegyzi, hogy „ebből a képből a Posta bélyeget is készített, és kevés olyan fotó létezik melyről gyakrabban készülne másolat.”
Forrás: wikipédia