Kategóriák

paypal

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Óvja környezetét, kérjen újrahasznosított csomagolást!

Művész adatlap

Művész neve: Fajó János
Születési idő: 1937
Születési hely: Orosháza

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. 1950-ben beiratkozott egy képzőművészeti körbe, ahol egy zseniális pedagógus, Mokos József volt a mestere. 1956-ban felvételizett a budapesti Iparművészeti Főiskolára. Miháltz Pál, Szentiványi Lajos, Z. Gács György, később Hincz Gyula tanítványa volt. 1961-ben végzett, de még másfél évig a főiskolán dolgozott, majd többször megfordult a kecskeméti művésztelepen is. Tanulmányúton járt Bécsben, Bázelben, Nürnbergben, Londonban, Párizsban és Egyiptomban. 1974-ben a Budapesti Műhely egyik alapító tagja, 1976-ban a győri fémszobrász alkotótelep és szimpózium egyik alapítója. 1976-88 között a Józsefvárosi Kt. és a szerencsi nyári szabadiskola művészeti vezetője volt. 1985-96 között Max Billel és Vásárhelyi (Vasarely) Viktorral tartott munkakapcsolatot. Évekig a Magyar Iparművészeti Főiskola tanáraként tevékenykedett. Kezdetben Hincz Gyula, később Kassák Lajos és Vasarely művészete volt rá hatással. A '60-as években kialakuló egyéni stílusa főként a geometrikus tradíciókból, a konstruktivizmus művészetszemléletéből építkezik. Műveire hatással van az op-art, a minimal art és az újgeometria programja is. 1962-ben szerepelt először nemzeti tárlaton, a műcsarnokbeli IV. Magyar Képzőművészeti Kiállításon. 1968-ban rendezte első önálló bemutatóját a Fényes Adolf Teremben. Ezt követően számtalan itthoni és nemzetközi seregszemlén szerepelt geometrikus, absztrakt műveivel. Hollandiában, Belgiumban, Svájcban, Németországban, Ausztriában, Spanyol- és Svédországban, Itáliában, Japánban, stb. voltak bemutatói. 1985-ben Munkácsy-díjat kapott. Monumentális tevékenysége keretén belül falképeket fest. Alkotásait őrzi a Magyar Nemzeti Galéria, a Ludwig Múzeum, vidéki múzeumok, számos európai közgyűjtemény. (MK, H.I.: Műv. 1974/12, M.L.: Műv. 1981/10, M.L.: Műv. 1981/10, KMML)

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. 1950-ben elment egy képzőművészeti körbe, ahol egy zseniális pedagógus, Mokos József volt a mestere. 1956-ban felvételizett budapesti Iparművészeti Főiskolára. Z. Gács György és Szentiványi Lajos, később Hincz Gyula tanítványa volt. 1961-ben végzett, de még másfél évig a főiskolán dolgozott. Kezdetben Hincz Gyula, később Kassák Lajos és Vasarely művészete volt rá hatással. A 60-as években megkapta a Stúdió ezerforintos ösztöndíját. 1961-ben szerepelt először nemzeti tárlaton. 1968-ban rendezte első önálló bemutatóját a Fényes Adolf Teremben. Számos hazai és nemzetközi seregszemlén vett részt geometrikus, absztrakt alkotásaival. Hollandiában, Belgiumban, Svájcban, Németországban, Ausztriában stb. voltak bemutatói. 1985-ben Munkácsy-díjat kapott. Monumentális tevékenysége keretén belül, falképeket fest. (MK, H.I.: Műv.-1974/12, M.L.: Műv.-1981/10, M.L.: Műv.-1981/10)

Magyar festők és grafikusok adattára

1961-ben végzett az Iparművészeti Főiskolán. Festészetére kezdetben Hincz Gyula, később Kassák Lajos és Vásárhelyi (Vasarely) művészete hatott. 1968-ban a Fényes Adolf Teremben nyílt kiállítása geometrikus absztrakt munkáiból. 1975-ben a KKI-ben volt önálló kiállítása. 1974-ben Hollandiában, Belgiumban és az NSZK-ban szerepelt egyéni kiállítással. Falképeket is készít. 1983 februárjában a szegedi Móra Ferenc Múzeumban megrendezett nagyszabású tárlaton mutatta be alkotásait. 1985-ben Munkácsy-díjat kapott. - MK; Menyhárt László: Beszélgetés Fajó Jánossal. Művészet, 1981. 10.

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1961-ben diplomázott az Iparművészeti Főiskolán, tanárai Mihálitz Pál, Z. Gács György és Szentiványi Lajos voltak. Közvetlen mesterének Kassákot tekintik. Több kelet- és nyugat-európai tanulmányutat tett, járt a Szovjetunióban és Egyiptomban. 1962 óta szerepel a nyilvánosság előtt, önálló tárlata 1968-ban a Fényes Adolf Teremben, 1975-ben a Kulturális Kapcsolatok Intézetében, 1979-ben Székesfehérvárott, 1980-ban Szegeden és Debrecenben, 1981-ben Balatonfüreden volt. Legutóbb, 1983-ban a Műcsarnokban mutatkozott be egy csoportkiállítás keretében. Kiállított Hollandiában, Belgiumban és az NSZK-ban. - Munkássága a konstruktivizmus dekoratív-geometrizáló irányzatához kapcsolódik; színes mértani alapelemek esztétikumot teremtő relációnak törvényszerűségét kutatja. Célja a környezetalakítás. Több mozaik tervezője és kivitelezője. 1985-ben Munkácsy-díjat kapott.